❌ Nauczyciele, których zarobki brutto według Nowego Ładu w styczniu zmieściły się w przedziale tzw. klasy średniej (5701 a 11141 zł brutto miesięcznie) otrzymali niższe wynagrodzenie, jeśli pod koniec zeszłego roku złożyli oświadczenie o niestosowaniu na bieżąco ulgi dla klasy średniej.

❌ Problem może też dotyczyć deklaracji PIT-2*. Szczególnie skomplikowane mają być rozliczenia w przypadku osób pracujących w więcej niż jednej szkole, ponieważ kwota wolna od podatku jest liczona tylko w jednym miejscu pracy dotyczy to również pracujących emerytów, którzy miesięcznie kwotę zmniejszającą podatek (425 zł) mają rozliczaną w emeryturze.

❌ Od stycznia nie odlicza się od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne co spowodowało większe obciążenie z tytułu dodatkowego podatku.

Polski Ład uderza w nauczycieli, drenując i tak puste już prawie ich kieszenie.

* PIT-2 można złożyć tylko u jednego pracodawcy, PIT-2 składa się tylko raz – obowiązuje aż do odwołania, najczęściej przy rozpoczęciu zatrudnienia. Świadczenie złożone raz w danym zakładzie pracy obowiązuje nie tylko w aktualnym roku podatkowym, lecz też w następnych latach. Polski Ład nic tutaj nie zmienia podaje Ministerstwo Finansów.