We wtorek, 19 lipca 2022 r. odbędą się w Ministerstwie Edukacji i Nauki rozmowy na temat podwyżek płac nauczycieli od września br., ponieważ minister edukacji zaproponował nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (tzw. rozporządzenie płacowe).

Zgodnie z propozycją ministra Przemysława Czarnka, wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym ma wynieść we wrześniu br. 3424 zł brutto, co oznacza dla stażysty podwyżkę w wysokości 345 zł brutto, a dla kontraktowego – 257 zł brutto.

Wynagrodzenie zasadnicze pozostałych 80 proc. nauczycieli, czyli mianowanych i dyplomowanych, nie zmieni się (czyli nadal będzie wynosiło odpowiednio – 3597 i 4224 zł brutto).

Dlaczego minister edukacji podnosi tylko płace początkujących nauczycieli? Gdyby nie ta dodatkowa podwyżka ich zarobki (teraz 3079 zł brutto) byłyby w styczniu 2023 r. aż o 304 zł niższe niż płaca minimalna w Polsce! 

19 lipca o godz. 11.00 w siedzibie ministerstwa przy ul. Szucha odbędą się rozmowy ze związkami zawodowymi w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (propozycja ministra Przemysława Czarnka w załączniku TUTAJ).

Podczas rozmów ZNP reprezentować będzie zespół negocjacyjny w składzie: Krzysztof Baszczyński wiceprezes ZG ZNP oraz członkowie Zarządu Głównego ZNP Elżbieta Markowska, Urszula Woźniak i Adam Młynarski.