Konferencja prasowa w sprawie proponowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmian w nadzorze pedagogicznym.

Według ministra Czarnka kuratorzy oświaty muszą mieć pełnię władzy, dlatego zwiększa zakres ich uprawnień. Argumentem za tym jest konieczność skutecznego przeciwdziałania mitycznej indoktrynacji uczniów przez organizacje pozarządowe (np. projekt Tour de Konstytucja).

Minister Edukacji obwieścił, że „nie ma czegoś takiego, jak autonomia szkół”. Jest to wyraźna deklaracja, że w niedługim czasie szkoły publiczne zostaną przekształcone w szkoły państwowe tzn. że przechodzimy do centralnego zarządzania oświatą rodem z PRL.

Tym projektem Czarnek przygotował bat i kaganiec dla dyrektorów szkół, bo w jego wizji edukacji muszą oni całkowicie podporządkować się władzy kuratora i ślepo wykonywać jego polecenia.

W konferencji udział wzięli Damian Raczkowski Wiceprzewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Łodzi, Marek Ćwiek Prezes Okręg Łódzki ZNP, Krzysztof Makowski Radny Rady Miejskiej w Łodzi, oraz Agnieszka Błażejczyk Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34.