Od początku roku Polski Ład mocno uderzył w wynagrodzenia nauczycieli. Niektórzy ze swojej pensji stracili nawet 400 zł.

Prawdziwe oblicze wprowadzanych zmian i straty w wynagrodzeniach jakie poniesie nauczyciel będą jednak w wielu przypadkach znacznie większe i znane dopiero w kolejnych miesiącach. Dlaczego!?

Z powodu braku możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne zmianom ulegną również realne wysokości stawki wynagrodzenia za nadgodziny.

Okręg Łódzki ZNP otrzymuje w tej sprawie wiele e-maili. Jeden z nauczycieli informuje, że wartość nadgodziny w jego przypadku zmaleje z 41,29 zł do 37,29 zł (wyliczone przez księgowego) co daje 4 zł straty na jednej nadgodzinie. Zakładając, że liczba przepracowanych nadgodzin średnio w miesiącu wyniesie 25 otrzyma on 100 zł mniej co miesiąc.

Nieodliczanie składki zdrowotnej obniży również m.in. wszelkiego rodzaju dodatki i nagrody. Jakie będą faktyczne – negatywne – skutki Polskiego Ładu dla nauczycieli trudno jeszcze oszacować.

Przypomnijmy, że ZNP wystąpiło 5 stycznia 2022 r. do Premiera o niezwłoczne wprowadzenie rozwiązań prawnych zapobiegających negatywnym skutkom tzw. Polskiego Ładu polegającym na zaniżaniu wynagrodzeń wypłacanych w ciągu roku podatkowego pracownikom szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.