Senat przyjął ustawę podręcznikową

Plik umieszczono na stronie 14. 06. 2014 r.

 

12 czerwca br. Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o systemie oświaty, tzw. dużą ustawę podręcznikową. Dokument trafi teraz na biurko prezydenta Bronisława Komorowskiego, który może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Za przyjęciem ustawy głosowało 75 senatorów, 1 senator był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ministerstwo edukacji liczy na to, że dzięki nowej ustawie wydawcy zostaną zmuszeni do rezygnacji z części zysków, na czym wygrają rodzice oraz państwo. Służyć temu ma cały system dotacji do zakupu podręczników, a także wprowadzenie do klas I-III darmowego państwowego elementarza (stopniowo, w latach 2014-2016). Pierwsza część podręcznika dla I klasy — „Naszego elementarza” Marii Lorek — została kilka tygodni temu zaprezentowana dziennikarzom i opinii publicznej.

W tym roku szkoła będzie miała 50 zł na zakup ćwiczeń i 25 zł na podręcznik do języka obcego dla każdego ucznia klasy I szkoły podstawowej. Od 1 września 2015 r. na pomoc państwa mogą liczyć także uczniowie klas starszych. Darmowy podręcznik oraz dotacja na ćwiczenia i podręcznik do języka obcego (również odpowiednio — 50 i 25 zł) trafi do uczniów klas II szkoły podstawowej. Samorząd otrzyma też dotację na uczniów klasy IV na zakup podręczników (140 zł na ucznia) i ćwiczeń (25 zł na ucznia) oraz uczniów klas I gimnazjum — 250 zł na podręczniki oraz 25 zł na materiały ćwiczeniowe. Od 1 września 2017 r. ma funkcjonować kompleksowy system zakupu podręczników i materiałów dodatkowych w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Źródło: Głos Nauczycielski