O nauczycielach, historii Łodzi i nie tylko

Plik umieszczono na stronie 18. 10. 2013 r.

 

Nauczyciele łódzcy w okresie międzywojennym

Jak doszło do zamachu terrorystycznego, w którym zginął kierownik łódzkiej szkoły? Czym wyróżniały się szkoły dla łódzkich Niemców i Żydów? Ile czasu pracowali nauczyciele przed wojną i ile zarabiali? Którą łódzką szkołę odwiedzały wycieczki nauczycieli z zagranicy? Co wynikło ze wspólnego mieszkania nauczycieli: socjalisty i narodowca? Na te i szereg innych frapujących pytań możemy znaleźć odpowiedź w nowo wydanej książce „Nauczyciele łódzcy w okresie międzywojennym”.

Zarząd Okręgu Łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego ma zaszczyt zaprezentować monumentalną monografię, poświęconą łódzkiemu środowisku nauczycielskiemu w okresie międzywojennym. Książka autorstwa Dariusza Szlawskiego prezentuje wyjątkową generację pedagogów — pionierów powszechnego nauczania w wielokulturowym mieście — jednym z największych polskich ośrodków przemysłowych. Autor z pieczołowitością odtworzył warunki pracy zawodowej i życia codziennego nauczycieli, weryfikując stereotypy o ówczesnym szkolnictwie. Za sprawą sugestywnej „podróży w czasie” poznajemy blaski i cienie profesji, dzięki której dokonywały się rewolucyjne przemiany społeczno–cywilizacyjne. Opracowanie, mimo stricte naukowego charakteru, przyciąga barwnym stylem narracji, erudycją informacji, bogactwem kontekstów, ogromem intrygujących faktów i unikalnym zbiorem fotografii, udostępnionych ze zbiorów specjalnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi. Obszerna baza źródłowa, jaka stanowi fundament tej książki, w dużym stopniu pozostawała dotąd zapomniana lub w ogóle nieznana.

Wielu Czytelników odnajdzie na kartach tej książki znajome nazwiska, być może także swoich przodków. Pamięć o tytułowych bohaterach powoli znika z naszej świadomości, tymczasem warto pamiętać i odwoływać się do ich dziedzictwa i imponującego dorobku. Z tego powodu Związek Nauczycielstwa Polskiego został wydawcą monografii; warto podkreślić, że inicjatywa wydawnicza ma charakter non–profit.

Książkę można nabyć w siedzibie Zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP w cenie 40 zł. Na naszej stronie internetowej znajdą Państwo spis treści (plik PDF).. Zapraszamy do lektury!