Najbardziej depresyjne zawody

Plik umieszczono na stronie 31. 08. 2013 r.

 

Serwis internetowy gazeta.pl opublikował na podstawie raportu portalu health.com listę 10 najbardziej depresyjnych zawodów. Na pierwszym miejscu w rankingu obejmującym zawody, które w największym stopniu mogą przyczyniać się do wystąpienia zaburzeń nastroju, nerwic i wypalenia zawodowego znaleźli się opiekunowie osób starszych. W czołówce są też kelnerzy, pracownicy socjalni, artyści i lekarze. Nauczyciele w tym zestawieniu zajęli szóste miejsce.

To jeden z bardziej stresujących zawodów — wynika ze statystyk. Ponad 40 proc. kadry nauczycielskiej rezygnuje z pracy w przeciągu 5 pierwszych lat od rozpoczęcia kariery zawodowej — wskazują badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii.

Zawód nauczyciela nie cieszy się w Polsce prestiżem, a wymagania zawodowe są duże. Eksperci zaznaczają, że po jakimś czasie pracy w trudnych warunkach nawet nauczycielom z powołania zaczyna brakować motywacji. Zwłaszcza, że wynagrodzenie często jest niewspółmierne do wkładanego wysiłku. Wahania nastroju, wyczerpanie, stres, depresja czy nałogi — to niektóre z konsekwencji wykonywania tego zawodu.

Zobacz więcej: 10 najbardziej depresyjnych zawodów: Miejsce 6. Nauczyciele — gdzie się podziała misja?