Referendum w sprawie obniżenia wieku szkolnego?

Plik umieszczono na stronie 04. 06. 2013 r.

 

Rodzice z inicjatywy „Ratuj Maluchy” oraz Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców zebrali już ponad 500 tys. podpisów pod wnioskiem o rozpisanie referendum m.in. w sprawie obniżenia wieku szkolnego.
12 czerwca podpisy mają trafić do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, która skieruje pod obrady sejmu wniosek o rozpisanie referendum. Posłowie mogą, ale nie muszą wyrazić zgodę na przeprowadzenie referendum.

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zaproponowało pięć pytań w ewentualnym referendum. Obywatele mieliby odpowiedzieć, czy są za zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków, czy są za zniesieniem obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków, czy są za przywróceniem pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów w liceum ogólnokształcącym, stopniowym powrotem do systemu „8 lat szkoły podstawowej + 4 lata szkoły średniej” oraz czy są za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli.

Premier Donald Tusk poinformował, że nie będzie namawiać Sejmu do poparcia idei referendum edukacyjnego. Powiedział również, że czuje się odpowiedzialny za przeprowadzenie reformy edukacyjnej i wytłumaczenie, dlaczego jest ona w interesie dzieci i rodziców. Zwrócił uwagę, że w większości krajów Europy posyła się dzieci do szkoły w wieku sześciu lat. Donald Tusk wyjaśniał, że przeciąga reformę edukacji sześciolatków, aby mieć pewność, że szkoły są do niej dobrze przygotowane.