Polecamy

Plik umieszczono na stronie 24. 08. 2012 r.

 

 

Polecamy lekturę blogów:

BELFERBLOG Blog Dariusza Chętkowskiego
http://chetkowski.blog.polityka.pl/

(...) Prasa regionalna, m. in. suwalska „Gazeta Współczesna”, przypomina, w co się można bawić na podwórku. Wiele dzieci bowiem nie wyjechało na żaden wypoczynek i snuje się po okolicy. Mogliby się w coś bawić, ale chyba nie znają podwórkowych rozrywek z okresu PRL. Dlatego prasa uczy, jak radzić sobie z nudą.
Z przyjemnością przypomniałem sobie reguły zabaw, którymi zajmowałem się w dzieciństwie (np. gry w kapsle). Wprawdzie obecnie trudniej o kapsle, gdyż piwosze częściej piją z puszek, jednak jak dobrze poszukać, to coś się znajdzie. Mnie udało się nawet znaleźć takie, w których od wewnętrznej strony wypisane były różne pożyteczne informacje, np. definicje trudnych słów. Takich rzeczy w PRL nie robiono, kapsel bowiem składał się tylko z dwóch części: metalu z logo lub bez i czystej gumowej koszulki. Oprócz gry w kapsle dziennikarze proponują zabawę w słup soli, grę w klasy i kolory, widoczki, kózkę i parę innych. Wszystkie dobrze mi znane z dzieciństwa. (...)

 

PEDAGOG Blog Bogusława Śliwerskiego
http://sliwerski-pedagog.blogspot.com/2012/08/nauczycielska-dola.html

Nauczyciele mieli ochronę i wsparcie władz państwowych wcześniej, niż wskazuje się w debacie na temat czasu i innych uwarunkowań jakości pracy pracowników przedszkoli oraz szkół. To nie Karta Nauczyciela z 1982 r. zapewniała im wiele przywilejów. Mało kto pamięta, że w dn. 27 kwietnia 1958 r., a więc 54 lata temu, została przyjęta przez Sejm PRL Ustawa o prawach i obowiązkach nauczycieli (Dz.U. PRL poz.63). To, co wówczas zyskali nauczyciele, zostało im częściowo odebrane właśnie w 1982 r. za cenę m.in. obniżenia pensum dydaktycznego. Ustawa z 1958 r. zawierała wiele korzystnych propozycji dla kandydatów do pracy w tym zawodzie, a był to okres drobnej „odwilży” po październiku 1956 r. Jak na socjalizm, który obiecywał obywatelom egalitaryzm, to jednak już na przykładzie tej grupy zawodowej widać było strukturalnie generowane nierówności. (...)

 

LITERKA.PL Portal edukacyjny
http://literka.pl/kategoria/aktualnosci/39/1?f=literka_08082012&a=41/12

(...) Najlepszy dyrektor to taki – zgodnie wszyscy stwierdziliśmy – na którego nauczyciel może liczyć w razie konfliktu z uczniami i rodzicami. Bywa, że szef staje murem za nauczycielem i broni go niczym lwica swoje młode. Taki dyrektor to skarb. Niestety, ponieważ jest niż demograficzny, uczniów brakuje, więc dyrektor dla dobra placówki staje coraz częściej po stronie rodziców i ich dzieci. To można zrozumieć.
Gorzej, gdy dyrektor szkoły zachowuje się niczym sekretarka wójta czy burmistrza i gra przeciwko swoim pracownikom, aby tylko nie podpaść organowi prowadzącemu. Bywają szefowie, którzy niczym nie zaryzykują, a ich rola w szkole ogranicza się do wykonywania poleceń zwierzchników. Niestety, to się zdarza. (...)

 

W dziale PUBLIKACJE zamieściliśmy:

1. Raport OECD pt. „Rozwiązania rynkowe w systemie edukacji. ANALITYCZNY PRZEGLĄD BADAŃ EMPIRYCZNYCH POŚWIĘCONYCH MECHANIZMOM RYNKOWYM W SYSTEMIE OŚWIATY”

2. Raport ORE pt. „Wynagrodzenia nauczycieli w Polsce – rozwiązania systemowe, dynamika i zróżnicowanie terytorialne” – autor Mikołaj Herbst