NAUCZYCIELE CHCĄ PROTESTOWAĆ
Wstępne ogólnopolskie wyniki sondażu ZNP (4. 06. 2012)
oraz zestawienie zbiorcze wyników sondażu w Łodzi

Plik umieszczono na stronie 04. 06. 2012 r.

 

171 tys. nauczycieli i pracowników oświaty, czyli 96 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego przez ZNP w ogniwach związku, jest gotowych poprzeć ewentualną akcję protestacyjną - poinformował w poniedziałek, 4 czerwca prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Sondaż przeprowadzano od 9 maja w związku z propozycjami zmian z prawie oświatowych przedstawionych przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

38 proc. biorących udział w sondażu, czyli 66 tys. nauczycieli opowiedziało się za ogólnopolską manifestacją w Warszawie, 36 proc. czyli 62 tys. - za strajkiem ostrzegawczym, a 31 proc., czyli za 54 tys. - za strajkiem ciągłym.

- Związek nigdy nie uchylał się od poważnego i odpowiedzialnego dialogu w sprawach edukacji. Przygotowaliśmy „Pakt dla edukacji”, będący naszym głosem w debacie o kondycji szkoły i wyzwaniach przed nią stojącymi – mówił prezes ZNP.- Niestety, ani MEN, ani sejmowa komisja edukacji nie były zainteresowane rozmową. Zamiast tego pojawiają się ataki na edukację, bezpodstawne oskarżenia wobec jakości systemu, uproszczona diagnoza i jeszcze prostsza recepta, sprowadzająca się do fałszywej tezy, że tylko prywatna oświata, poddana grze rynkowej, zapewni nam lepszy poziom edukacji. Nie potwierdzają tego żadne badania. Zmęczeni ciągłymi atakami, nieustannymi zmianami systemu, mnogością nowych aktów prawnych nauczyciele powiedzieli „dość”.

 

Zestawienie zbiorcze wyników sondażu
przeprowadzonego w dniach 9. 05 - 31. 05. 2012 r. w szkołach i placówkach oświatowych województwa łódzkiego dotyczącego form protestu środowiska oświatowego wobec proponowanych zmian w Karcie Nauczyciela przedstawionych przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

 
Zestawienie zbiorcze wyników sondażu

Ps. Niektórzy z ankietowanych podawali więcej niż jedną formę protestu.

MAREK ĆWIEK
Prezes Okręgu Łódzkiego ZNP