MEN zrezygnowało z projektu ustawy o systemie oceniania jakości edukacji

Plik umieszczono na stronie 07. 02. 2011 r.

 

Przygotowanie niezgodnej z konstytucją reformy i niepotrzebne likwidowanie kuratoriów zarzucili minister edukacji Katarzynie Hall posłowie opozycji z sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży. Nowy system oceniania jakości edukacji niemal na pewno nie wejdzie w życie przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Katarzyna Hall przedstawiła 4 lutego - na wniosek klubu PiS - projekt reformy oceniania jakości edukacji. Przekonywała, że zmiany poprawią jakość kształcenia, szkoły uzyskają realne wsparcie, a państwo uzyska realne narzędzia oddziaływania na szkoły. Powtórzyła jednocześnie, że napisany przez MEN projekt ustawy o systemie oceniania jakości edukacji nie jest już aktualny i wkrótce zostanie napisany nowy - nowelizacja ustawy o systemie oświaty.

Posłowie od razu zwrócili uwagę, że szanse na wejście w życie tak dużej zmiany przed 1 września br., a nawet jesiennymi wyborami parlamentarnymi są praktycznie żadne. Opozycja przyjęła plany MEN z daleko idącą rezerwą, miejscami wdając się w ostrą polemikę z szefową MEN. Lech Sprawka (PiS) przypomniał, że już poprzednie rządy próbowały podporządkować sobie cały system nadzoru nad oświatą, ale okazywało się to niezgodne z konstytucją. Art 171 ustawy zasadniczej stoi bowiem na straży niezależności samorządów, których decyzje mogą być badane tylko pod kątem ich zgodności z prawem, a nie tego, czy są merytoryczne i prawidłowe. - Nie daje to więc możliwości tworzenia tego typu tworów jak Regionalny Ośrodek Jakości Edukacji, który miałby prawo do wydawania samorządowi polecenia zwolnienia jakiegoś dyrektora szkoły - przekonywał Sprawka.

Henryk Gołębiewski (SLD) miał wątpliwości, czy MEN wybrał dobry moment na wprowadzanie zmian. Wkrótce szkoły będą musiały przyjąć wszystkie sześciolatki, jest problem z realizacją "Radosnej Szkoły", w dodatku coraz częściej słychać o likwidacji małych szkół. - Chyba właśnie te sprawy powinny się znaleźć w sferze zainteresowań MEN - podkreślił Gołębiewski.

- Wzbudziliście państwo tylko popłoch wśród pracowników kuratoriów. Ludzie już dziś szukają sobie pracy, choć nie wiadomo, co tak naprawdę się dzieje, skoro MEN zrezygnował z dotychczasowego projektu ustawy - ostrzegła Krystyna Łybacka (SLD). - Zawsze ceniłam kuratoria i nie widzę powodu, by je likwidować - stwierdziła Elżbieta Witek (PiS). Jadwiga Wiśniewska (PiS) pytała natomiast o koszt napisania projektu ustawy o systemie oceniania jakości oświaty, który właśnie został zarzucony. - Ile pieniędzy idzie na te wszystkie konferencje w jednym z najdroższych warszawski hoteli - Hotelu Hyatt? - pytała Wiśniewska.

Minister Hall obiecała pisemnie ustosunkować się do wszystkich szczegółowych pytań, jakie padły ze strony posłów.

Na podstawie: www.glos.pl