Delegacja Okręgu Łódzkiego ZNP uczestniczyła w 25 Nauczycielskich Dniach Pamięci i Pokoju

Plik umieszczono na stronie 27. 04. 2010 r.

 

Delegacja Okręgu Łódzkiego ZNP, na czele z prezesem Okręgu Markiem Ćwiekiem, uczestniczyła w 25 Nauczycielskich Dniach Pamięci i Pokoju. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się konferencją "Nauczyciele z obu stron drutów" w oswięcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy. Jak co roku nasi przedstawiciele wzięli udział w Marszu Milczenia, który ruszył spod Bramy Głównej pod Ścianę Śmierci, Pawilon 11, Tablicę Pamiatkową i Pawilon Polski. Nasi przedstawiciele złożyli kwiaty, zapalili znicze oraz oddali hołd poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej nauczycielom, w tym nauczycielom innych narodów.

Informacja o Nauczycielskich Dniach Pamięci i Pokoju

W 1985 r. Zarząd Główny ZNP ustanowił dzień 27 kwietnia każdego roku Ogólnopolskim Dniem Pamięci i Pokoju. Centralne obchody tego dnia odbywają się co roku w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau, miejscu największej zbrodni hitlerowskiej w czasie II wojny światowej.

Data i miejsce upamiętniają śmierć głodową nauczyciela profesora Mariana Batki, który swoje życie oddał za 16-letniego współwięźnia. Batko stał się dla nauczycieli symbolem godności i najwyższego poświęcenia, na jakie można było się zdobyć na miejscu hitlerowskiego ludobójstwa. Dlatego 27 kwietnia nauczyciele składają hołd poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej w obozach zagłady, gettach, łagrach oraz wielu innych miejscach kaźni i masowych egzekucji.

Pierwsze obchody „Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju” odbyły się 27 kwietnia 1985 r. Tradycją tych uroczystości są tygodniowe spotkania, w czasie których pierwszy dzień – Dzień Pamięci – poświęcony jest omówieniu aktualnych problemów i podejmowaych działań na rzecz obrony pokojowej przyszłości świata i wychowania młodych pokoleń dla pokoju i w duchu pokoju. W drugim dniu odbywa się zwiedzanie miejsc pamięci. W trzecim nauczyciele oddają hołd pomordowanym w Auschwitz – Birkenau i Wadowicach, a w całym kraju mają miejsce spotkania z młodzieżą i składanie kwiatów pod tablicami upamiętniającymi bohaterstwo nauczycieli.

Obchody Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju co roku w dniu 27 kwietnia gromadzą nauczycieli z całej Polski, posłów, uczniów, rodziców, harcerzy, nauczycieli związkowców z wielu krajów, a także przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.

[25 Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju]

[25 Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju]

[25 Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju]

[25 Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju]