Karta Nauczyciela według samorządowców

Plik umieszczono na stronie 06. 04. 2010 r.

 

Samorządowcy chcą zmian w Karcie Nauczyciela. Proponują m.in. zmianę w sposobie ustalania wynagrodzenia nauczycieli - informuje o tym "Dziennik Gazeta Prawna" (6. 04. 2010).
- Trzeba zlikwidować kilkanaście składników, które wchodzą w skład ich wynagradzania i ustalić jednolite zasady zapewniania średnich płac przez gminy. Takie rozwiązanie będzie korzystne dla gmin i samych nauczycieli - mówi DGP Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Samorządy chcą, aby wysokość pensji nauczycieli była uzależniona od regionu, w którym pracują, a nie taka sama w całym kraju. - Gmina ustalałaby jej wysokość na podstawie zawartego z nimi układu zbiorowego - proponuje na łamach gazety Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Na takie zróżnicowanie płac nie ma jednak zgody wśród związków zawodowych. - Nauczyciele uciekaliby z małych gmin do dużych miast w poszukiwaniu wyższych zarobków - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Innym rozwiązaniem proponowanym przez samorządy jest podwyższenie pensum nauczycielskiego. - Zgłaszają się do nas młode osoby, które deklarują, że za obecne wynagrodzenie mogą pracować dłużej - mówi Marek Olszewski.

Kolejne spotkanie ws. zmian w Karcie Nauczyciela zaplanowane jest na 21 kwietnia. Według MEN projekt nowej ustawy ma być gotowy do końca września.