List prezesa ZNP do Nauczycieli i Pracowników Oświaty

Plik umieszczono na stronie 01. 09. 2008 r.

 

List Prezesa ZNP z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego

Drodzy Nauczyciele i Pracownicy Oświaty!

W czerwcu życzyłem Wam udanego wypoczynku, zachęcając, byście w czasie wakacji „naładowali akumulatory” na wrzesień. Mam nadzieję, że tak się stało, bo energia i zapał będą potrzebne nam nie tylko podczas zajęć z uczniami i pracy w szkole. Od 1 września musimy razem stanąć w obronie polskiej edukacji i jakości kształcenia oraz w obronie naszych miejsc pracy, płac i uprawnień emerytalnych! Stanowisko rządu w tych dwóch ostatnich kwestiach nie zmieniło się. Rząd proponuje podwyżkę płac dwa razy po 5 proc. przy wzroście pensum o 4 godziny oraz wydłużenie czasu pracy do 60 i 65 roku życia.

Ale to nie jedyne zamierzenia rządu. W dwóch projektach nowelizacji oświatowych ustaw, które pojawiły się podczas wakacji jest o wiele więcej groźnych zapisów. Nie możemy więc pozwolić, by:
• na utratę pracy narażony był co piąty z nas,
• o tym, jak ma uczyć szkoła, kto w niej będzie pracował i nią kierował, decydował wyłącznie samorząd, a właściwie jego finanse,
• publiczne szkoły mogły być przekazywane stowarzyszeniom i fundacjom, które Kartę Nauczyciela wyrzucą do kosza.

Dlatego apeluję do Was: nie dajcie się zwieść medialnym działaniom rządu, których celem jest przekonanie społeczeństwa, że przygotowywana reforma edukacji to odbiurokratyzowanie i unowocześnianie polskiej szkoły! Tak bowiem nie jest!
Moi Drodzy – tu chodzi o Nasz los i Naszych rodzin!
Nie bądźmy bierni!
Zaprotestujmy!

Sławomir Broniarz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego

Warszawa, wrzesień 2008 r.