1 września – pikieta ZNP pod MEN!

Plik umieszczono na stronie 01. 09. 2008 r.

 

1. września około 850 pracowników oświaty demonstrowało pod gmachem ministerstwa edukacji w Warszawie. Pikieta przeciwko polityce oświatowej rządu rozpoczęła się o godz. 14.00. Wcześniej Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego przyjął uchwałę "w sprawie wejścia w spór zbiorowy", jeśli rząd niezwłocznie nie przyjmie rozwiązań, "które doprowadzą do podpisania porozumienia w sprawach funkcjonowania systemu oświaty w państwie, wynagrodzeń, czasu pracy i emerytur nauczycieli". Brak postulowanych przez ZNP rozstrzygnięć w tym zakresie upoważni ZG ZNP do uruchomienia procedur określonych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – czytamy w uchwale ZG ZNP.

- "Chcemy przyspieszenia rozmów i ich konkretnych efektów, w przeciwnym wypadku Związek uruchomi procedury określone w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych" - powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP na konferencji prasowej. Dodał, że ZNP zależy na negocjacjach z rządem. - "Ale równocześnie zależy nam na tym, aby rozmowy nie ciągnęły się w nieskończoność" - powiedział Sławomir Broniarz.

ZG ZNP przyjął także uchwałę o uruchomieniu ogólnopolskiej kampanii w obronie publicznej oświaty. W pikiecie z Okręgu Łódzkiego ZNP wzięło udział 70 nauczycieli i pracowników oświaty.