Gimnazjum i Liceum Związku Nauczycielstwa Polskiego

 

Szkoły Związku Nauczycielstwa Polskiego, jako jedyne w Polsce, powstały w Łodzi w 1991 roku z inicjatywy posła Krzysztofa Baszczyńskiego. Zaczęło się od pierwszej klasy szkoły podstawowej, która rozlokowała się w budynku po przedszkolu przy ul. Bohdanowicza 4. Dzisiaj nasi pierwsi uczniowie są już maturzystami.

Szkoła rozrastała się z roku na rok i rosła wraz ze swoimi uczniami. Budynek na ul. Bohdanowicza 4 był coraz ciaśniejszy. Zapadła decyzja o kupnie budynku szkolnego z prawdziwego zdarzenia. Związek Nauczycielstwa Polskiego zakupił budynek przy ul. Scaleniowej 6, który od wielu lat stał opuszczony i zaniedbany, chociaż tu właśnie w okresie przedwojennym mieściła się Szkoła Podstawowa w Rudzie Pabianickiej. Po wykonaniu generalnego remontu, we wrześniu 1999 roku w szkole znów zabrzmiał dzwonek, dokładnie tak jak przed siedemdziesięciu laty. Dla tego budynku zaczęła się nowa historia, znowu szkolna: swoją działalność rozpoczęło Gimnazjum ZNP, a rok później Liceum Ogólnokształcące ZNP.

Stali mieszkańcy Rudy Pabianickiej z sentymentem wspominają to miejsce, gdzie w ławach szkolnych spędzili młodzieńcze lata. Odwiedzają nas, oglądają sale, opowiadają jak była poprzednio urządzona szkoła. Wśród naszych uczniów są tacy, których rodzice uczęszczali do Szkoły Podstawowej Nr 130 w Łodzi, bo taki numer po wojnie otrzymała szkoła.

Na podwórku szkolnym dominuje potężny i rozłożysty dąb, który obraliśmy za symbol naszych szkół. Ogromne lipy zacieniają wejście do szkoły. Iglaki posadzone już przez nas kilka lat temu upiększają teren. Obok szkoły rozciągają się Popioły ze swoim wyjątkowym mikroklimatem, niedaleko jest Staw Stefańskiego.

A co dziś dzieje się w szkole?


Szkoła jest małą szkoła niepubliczną, w której panuje rodzinna atmosfera. Ucząc się w małolicznych klasach uczniowie otrzymują szansę gruntownego opanowania materiału. A nie jest łatwo, bo oferta edukacyjna obejmuje 35 obowiązkowych godzin tygodniowo, a oprócz tego są jeszcze koła zainteresowań. Uczymy dwóch języków obcych: angielskiego i niemieckiego. W równym stopniu kładziemy nacisk na myślenie matematyczne, jak i szeroko rozumianą wiedzę humanistyczną.


W naszej szkole każdy uczeń ma szansę zaistnieć, nie ma dzieci anonimowych.


W szkole działa koło teatralne, tradycją już stały się dwa doroczne przedstawienia, na które wszyscy niecierpliwie czekają: bożonarodzeniowe jasełka oraz przedstawienie na zakończenie roku, w którym występują także nauczyciele.


Tradycyjnie też co roku we wrześniu odwiedzają nas goście reprezentujący władze miasta i województwa, władze oświatowe, członkowie Zarządu Głównego ZNP. Bo tak się składa, że co roku we wrześniu możemy się pochwalić nowymi dokonaniami. Najpierw było to uroczyste otwarcie Gimnazjum ZNP, rok później Liceum ZNP. Przed rokiem świętowaliśmy 10-lecie Szkół ZNP, a w tym roku, 30 września 2002, planujemy po raz pierwszy wspólne uroczyste ślubowanie wszystkich pierwszoklasistów Szkół ZNP: tych, którzy w tym roku po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły, gimnazjalistów i licealistów.


W zeszłym roku szkoła była organizatorem Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów szkół niepublicznych województwa łódzkiego. We współpracy z Instytutem Europejskim w Łodzi udało się przygotować imprezę stojącą na wysokim poziomie merytorycznym. Zainteresowanie konkursem było duże, bo i nagrody były wielce interesujące.


Szkoła przy ul. Scaleniowej jest magicznym miejscem. Jej położenie na obrzeżach miasta jest zaletą: panuje tu spokój, a uczeń może czuć się bezpiecznie. Jej historia, widoczna nawet w stylu architektonicznym, zobowiązuje. To jest nasza szkoła i chcemy by była jeszcze piękniejsza, a jej wychowankowie w przyszłości dołączyli do grona ludzi, którzy odnieśli życiowy sukces.

Strona szkoły: http://gimznp.szkoly.lodz.pl